Jak wybrać mieszkanie inwestycyjne?

Inwestowanie w nieruchomości to sposób na dochód pasywny, który w znacznym stopniu może wpłynąć na domowy budżet oraz zabezpieczenie rodziny. Warto jednak wiedzieć, że nie każda nieruchomości jest tak samo dochodowa. Jak wybrać mieszkanie inwestycyjne, które będzie cieszyło się popularnością wśród klientów?

Klient jest najważniejszy

Jednym z poważniejszych błędów początkujących inwestorów jest wybieranie mieszkania pod inwestycję, takiego jakie podoba się kupującemu. Jest to błąd!

Kierowanie się emocjami może przynieść więcej szkód niż pożytku. Mieszkania inwestycyjne koniecznie trzeba wybierać dla konkretnego najemcy. Założenie, że najpierw inwestor kupi mieszkanie, a potem najemca się znajdzie jest błędne.

Mieszkanie inwestycyjne musi spełniać wymagania najemcy. Zupełnie innego mieszkania poszukuje student, pracownik zagraniczny, rodzina z dziećmi czy osoba, która rozpoczyna karierę zawodową.

Pierwszym krokiem jest wybranie grupy najemców, z którą chce pracować inwestor. Następnie należy zastanowić się, co jest dla tego najemcy ważne. Dopiero teraz inwestor może rozpocząć poszukiwanie idealnej nieruchomości.

Małe czy duże?

Kolejnym pytaniem, na które musi odpowiedzieć inwestor, jest metraż mieszkania jakie chce wybrać. Mieszkania inwestycyjne w małych metrażach (30 – 45m2) mają dużo większą grupę zwolenników. Trzeba jednak pamiętać, że ich zakup jest stosunkowo drogi.

Cena najmu, która inwestor otrzyma za małe mieszkanie jest niższa niż w przypadku dużego metrażu, ale jednocześnie znalezienie kolejnego najemcy jest dużo łatwiejsze.

Kupując mieszkanie duże (powyżej 60 m2) inwestor może liczyć na niższą cenę. Trzeba jednak pamiętać, że wynajęcie dużego mieszkania jest trudniejsze. Przestoje między najemcami mogą okazać się dłuższe, a to wiąże się z utratą zysków oraz koniecznością ponoszenia kosztów utrzymania nieruchomości.

Wybierając mieszkanie inwestycyjne w dużym metrażu można zwiększyć zyski dzieląc je na odrębne pokoje i wynajmując różnym najemcom. Trzeba jednak mieć świadomość, że jest to praca, która wymaga dużo czasu i zaangażowania.